34ASP12B1M6QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP12B1M6QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Body Length or Diameter :
12.7mm
Illumination Type, Color :
Mounting Style :
Through Hole
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lamp Type :
Contact Function :
On-On
Termination :
PC Pin
Power Rating :
400 mVA
Grayhill
Actuator :
TOGGLE
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Form :
SPDT
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Voltage Rating - DC :
28V
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Bushing Length :
0.35 inch
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Switch Function :
On-On
RoHS :
Details
Contact Resistance :
0.01mOhm
Voltage - Rated AC :
125V
Radiation Hardening :
No
Illumination :
Non-Illuminated
Voltage Rating - AC :
125V
Product Status :
Active
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Bushing Thread :
Center Contact Plating :
Silver
PCB Hole Count :
5
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Brand :
Grayhill
Contact Current(DC)-Max :
5A
Mount :
Brackets, Panel
Contact Current(AC)-Max :
2A
Reach Compliance Code :
Compliant
Length - Termination :
0.125 inch
Sealing :
Epoxy
Electrical Life :
40,000 Cycles
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Termination Style :
PC Pin
Product Category :
Toggle Switches
Body Height :
12.7mm
Actuator Type :
Standard Round
Terminal Length :
0.125 inch
Voltage - Rated DC :
28V
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Surface Mount :
No
Circuit :
SPDT
Packaging :
Bulk
Housing Material :
Stainless Steel
Actuator Finish :
Chrome
Package :
Bulk
Ingress Protection :
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
5A
Subcategory :
Switches
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Published :
Series :
34A
Base Product Number :
34ASP
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Illumination Color :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Bushing Type :
ECCN Code :
EAR99
Body Breadth :
6.858 mm
Product Type :
Toggle Switches
End Contact Plating :
Silver
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Contact Plating :
Illumination Voltage (Nominal) :
Termination Type :
Solder
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Actuator Length :
5.08mm
Features :
Datasheets
34ASP12B1M6QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"