34ASP12B1M2RT
Mfr.Part #
34ASP12B1M2RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Product Category :
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Series :
34A
Termination :
PC Pin
Contact Function :
On-On
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Product Status :
Active
Body Breadth :
12.7 mm
Mount :
PCB, Panel
Ingress Protection :
Bushing Length :
0.35 inch
Panel Mount
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Current Rating :
400mA
Contact Plating :
Gold
TOGGLE SWITCH
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Actuator Length :
5.08mm
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Length - Termination :
0.25 inch
Actuator Finish :
Chrome
Voltage Rating - DC :
20V
Termination Style :
PC Pin
Toggle Switches
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Body Height :
10.541mm
Voltage - Rated DC :
20V
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Illumination Color :
Voltage - Rated AC :
20V
Housing Material :
Stainless Steel
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Lamp Type :
Contact Resistance :
10MOhm
Packaging :
Bulk
Termination Type :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Sealing :
Epoxy
Bushing Type :
Through Hole
Contact Material :
Gold, Silver
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Terminal Length :
0.25 inch
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Body Length or Diameter :
16.51mm
Voltage Rating - AC :
20V
Datasheets
34ASP12B1M2RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"