34ASP12B1M2QT
Mfr.Part #
34ASP12B1M2QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Product Category :
Bushing Type :
Threaded
Surface Mount :
No
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Illumination Voltage (Nominal) :
Termination :
PC Pin
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Active
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Height (mm) :
24.41(mm)
Series :
34A
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Product Length (mm) :
12.7(mm)
Packaging :
Bulk
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Contact Plating :
Silver
End Contact Plating :
Silver
Voltage Rating - AC :
125V
Switch Function :
On-On
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Termination Style :
PC Pin
Actuator :
TOGGLE
Seal Location :
Terminals
Bushing Thread :
Sealing :
Epoxy
Max Current Rating :
5A
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Dielectric Strength :
1000Vrms
Contact Form :
SPDT
Body Orientation :
Straight
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Contact Current(AC)-Max :
2A
Pole Throw Configuration :
SPDT
Number of Terminals :
3
1 (Unlimited)
Body Height :
10.541mm
Panel Mount
Termination Type :
Solder
Voltage - Rated DC :
28V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Circuit :
Center Contact Plating :
Thread Size :
Package :
Bulk
Contact Function :
18 Weeks
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
DC Voltage Rating (Max) :
28
Actuator Length (mm) :
5.08(mm)
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Body Breadth :
12.7 mm
Current Rating (Max) :
5(A)
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Seal Description :
Epoxy
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
34ASP
Switch Configuration :
ON None ON
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
AC Voltage Rating (Max) :
250
Terminal Length :
0.25 inch
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Ingress Protection :
Depth :
6.86mm
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Actuator Style :
Round Lever
Actuator Finish :
Chrome
Voltage Rating - DC :
28V
RoHS :
Details
Contact Current(DC)-Max :
5A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Depth (mm) :
6.86(mm)
Housing Material :
Stainless Steel
Mount :
Panel
Actuator Color :
Chrome
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Actuator Length :
5.08mm
Bushing Length :
0.35 inch
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated AC :
125V
Illumination Color :
Length :
12.7mm
Contact Material :
Mounting Style :
Through Hole
Body Length or Diameter :
16.51 mm
Current Rating :
5A
Datasheets
34ASP12B1M2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"