34ASP12B1M1QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP12B1M1QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Bushing Type :
Actuator Type :
Standard Round
Mounting Feature :
Panel Mount
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
RoHS :
Details
Mount :
Panel
Circuit :
SPDT
Illumination :
Non-Illuminated
Bushing Thread :
Center Contact Plating :
Silver
Brand :
Grayhill
Contact Form :
SPDT
Termination Type :
Solder Lug
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Mounting Style :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Features :
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
18 Weeks
Illumination Color :
Voltage - Rated AC :
125V
Contact Current(AC)-Max :
2A
Housing Material :
Stainless Steel
Body Breadth :
12.7 mm
Lamp Type :
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage - Rated DC :
28V
Series :
34A
Orientation :
Straight
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Switch Function :
On-On
Product Category :
Toggle Switches
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Body Height :
10.541mm
Bushing Length :
0.35 inch
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage Rating - AC :
125V
Actuator Length :
5.08mm
Illumination Voltage (Nominal) :
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Electrical Life :
40,000 Cycles
RoHS Status :
RoHS Compliant
Body Length or Diameter :
16.51mm
End Contact Plating :
Silver
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Termination :
Solder
Termination Style :
Solder Lug
Product Status :
Active
Length - Termination :
0.156 inch
Actuator Finish :
Chrome
Illumination Type, Color :
Sealing :
Epoxy
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating :
5A
Radiation Hardening :
No
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Product Number :
34ASP
Package :
Bulk
Contact Current(DC)-Max :
5A
Contact Resistance :
10MOhm
Product Type :
Toggle Switches
Contact Function :
On-On
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Ingress Protection :
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Subcategory :
Switches
Contact Plating :
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
ECCN Code :
EAR99
Terminal Length :
0.156 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Grayhill
Published :
Actuator :
TOGGLE
Power Rating :
400 mVA
Surface Mount :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
34ASP12B1M1QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"