34ASP11B9M2QT
Mfr.Part #
34ASP11B9M2QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Stock
95
In Stock :
95
Product Category :
Actuator Style :
Round Lever
Mounting Style :
Through Hole
Pole Throw Configuration :
Grayhill
Actuator Length (mm) :
10.41(mm)
Schedule B :
8536509065, 8536509065/8536509065/8536509065/8536509065/8536509065
Series :
34A
Termination :
PC Pin
Current Rating :
5A
Features :
Actuator Color :
Chrome
Thread Size :
1/4-40
Insulation Resistance :
1000(Mohm)
Number of Terminals :
3
Package :
Bulk
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Actuator Length :
10.41mm
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Switch Configuration :
ON None ON
Voltage - Rated AC :
125V
Illumination Type, Color :
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Voltage Rating - AC :
125V
Bushing Type :
Threaded
Termination Style :
PC Pin
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Max) :
5(A)
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Panel
Product Height (mm) :
Body Orientation :
Straight
Voltage - Rated DC :
28V
Product Length (mm) :
12.7(mm)
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Ingress Protection :
Published :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Min Operating Temperature :
-30 °C
Bushing Thread :
Illumination Color :
Dielectric Strength :
1000Vrms
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
TOGGLE SWITCH
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Voltage Rating - DC :
28V
Compliant
Max Operating Temperature :
85 °C
Voltage Rating (AC) :
125 V
DC Voltage Rating (Max) :
28
Contact Plating :
Silver
Voltage Rating (DC) :
28 V
AC Voltage Rating (Max) :
250
Illumination Type :
Non-Illuminated
Lamp Type :
Throw Configuration :
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Product Depth (mm) :
Datasheets
34ASP11B9M2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"