34ASP11B9M1RT
Mfr.Part #
34ASP11B9M1RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Product Category :
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
RoHS :
Details
Body Breadth :
12.7 mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
End Contact Material :
Termination :
Solder
Termination Style :
Solder Lug
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Terminal Length :
0.156 inch
34ASP
Contact Resistance :
0.01mOhm
Lamp Type :
Body Length or Diameter :
16.51mm
SPDT
Length - Termination :
0.156 inch
Bushing Length :
0.296 inch
Illumination Color :
Bushing Thread :
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Bulk
Center Contact Material :
Actuator Length :
10.41mm
Contact Plating :
Gold
Toggle Switches
Contact Function :
On-On
Mounting Feature :
Panel Mount
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Series :
34A
Non-Illuminated
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Sealing :
Epoxy
Switches
Surface Mount :
No
Voltage Rating - DC :
20V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Actuator Finish :
Chrome
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Illumination Voltage (Nominal) :
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Through Hole
Termination Type :
Solder Lug
Voltage - Rated DC :
20V
Published :
Voltage Rating - AC :
20V
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Voltage - Rated AC :
20V
Illumination Type, Color :
Body Height :
10.541mm
Datasheets
34ASP11B9M1RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"