34ASP11B8M1GT
Mfr.Part #
34ASP11B8M1GT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Product Category :
Contact Resistance :
0.01mOhm
Sealing :
Epoxy
Voltage - Rated AC :
125V
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Contact Plating :
Gold, Silver
Body Length or Diameter :
16.51mm
Voltage Rating - DC :
28V
Body Height :
10.541mm
Housing Material :
Stainless Steel
Body Breadth :
12.7 mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Bulk
Termination Type :
Solder Lug
1 (Unlimited)
Contact Function :
Termination Style :
Solder Lug
40,000 Cycles
Mounting Feature :
Details
End Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Center Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Termination :
Solder
Bushing Length :
0.35 inch
Surface Mount :
No
Series :
34A
Actuator Length :
10.41mm
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Mount :
Panel
Terminal Length :
0.156 inch
Grayhill
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
5A
Mounting Style :
Through Hole
Length - Termination :
0.156 inch
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage Rating - AC :
125V
Bushing Thread :
M6 x 0.75
Bushing Type :
M6P0.75
Actuator Finish :
SPDT
End Contact Material :
Voltage - Rated DC :
28V
Datasheets
34ASP11B8M1GT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"