34ASP11B5M1QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP11B5M1QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Housing Material :
Stainless Steel
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Circuit :
SPDT
Current Rating :
5A
Voltage - Rated AC :
125V
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Product Type :
Toggle Switches
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Actuator Length :
10.41mm
Length - Termination :
0.156 inch
Voltage Rating - AC :
125V
Package :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Grayhill
Mounting Style :
Through Hole
Body Length or Diameter :
16.51mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Packaging :
Bulk
Body Breadth :
12.7 mm
Mounting Type :
Panel Mount
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
34A
End Contact Plating :
Silver
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Sealing :
Epoxy
Switch Function :
On-On
Subcategory :
Switches
Contact Current(DC)-Max :
5A
Product Category :
Toggle Switches
Base Product Number :
34ASP
Ingress Protection :
Bushing Type :
Mounting Feature :
Panel Mount
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Bushing Thread :
Contact Current(AC)-Max :
2A
Contact Function :
On-On
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Plating :
Silver
Termination Type :
Solder Lug
Factory Lead Time :
18 Weeks
Actuator :
TOGGLE
Power Rating :
400 mVA
Features :
Actuator Type :
Standard Round
Bushing Length :
0.296 inch
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Body Height :
10.541mm
Illumination Color :
Termination :
Solder
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Lamp Type :
Electrical Life :
40,000 Cycles
Contact Form :
SPDT
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Illumination :
Non-Illuminated
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Length :
0.156 inch
Published :
Radiation Hardening :
No
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Mount :
Panel
Brand :
Grayhill
Contact Resistance :
0.01mOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
28V
Center Contact Plating :
Illumination Type, Color :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Actuator Finish :
Chrome
Surface Mount :
No
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination Style :
Solder Lug
Illumination Voltage (Nominal) :
Datasheets
34ASP11B5M1QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"