34ASP11B4V3RT
Mfr.Part #
34ASP11B4V3RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Product Category :
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Grayhill
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Power Rating :
400 mVA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Circuit :
SPDT
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Lamp Type :
Non-Illuminated
Contact Plating :
Gold
Bushing Length :
0.28 inch
Brand :
Grayhill
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Length - Termination :
0.185 inch
Mounting Style :
Through Hole
Body Height :
16.002mm
Bushing Thread :
Unthreaded
Actuator Length (mm) :
10.41(mm)
Housing Material :
Stainless Steel
Package :
Bulk
DC Voltage Rating (Max) :
20
Body Breadth :
8.128 mm
Switches
Terminal Length :
0.185 inch
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Bushing Type :
Unthreaded
Actuator :
TOGGLE
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Pole Throw Configuration :
SPDT
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Seal Description :
Epoxy
Product Length (mm) :
Product Category :
Toggle Switches
Thread Size :
Not Required
Surface Mount :
No
Actuator Style :
Round Lever
Actuator Finish :
Chrome
Voltage Rating - DC :
20V
Panel Cutout Dimensions :
Body Orientation :
Straight
Dielectric Strength :
1000Vrms
RoHS :
Details
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Product Type :
Toggle Switches
Product Depth (mm) :
8.13(mm)
Voltage Rating (AC) :
20 V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Contact Form :
Contact Function :
On-On
Illumination Color :
Illumination Type :
Non-Illuminated
Min Operating Temperature :
-30 °C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Series :
34A
Throw Configuration :
Seal Location :
Terminals
Voltage - Rated DC :
20V
RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Mount :
Brackets, Through Hole
Features :
Switch Configuration :
ON None ON
Mounting :
PC Mount with Bracket
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Contact Resistance :
0.01mOhm
Base Product Number :
34ASP
Max Operating Temperature :
85 °C
Voltage - Rated AC :
20V
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Body Length or Diameter :
15.748mm
Voltage Rating - AC :
20V
Actuator Color :
Chrome
Sealing :
Epoxy
Mounting Type :
Through Hole
PC Pin
Number of Terminals :
3
AC Voltage Rating (Max) :
20
PCB Hole Count :
7
Termination Type :
Solder
Termination :
PC Pin
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Packaging :
Bulk
Product Height (mm) :
Actuator Length :
10.41mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Center Contact Material :
Voltage Rating (DC) :
20 V
Datasheets
34ASP11B4V3RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"