34ASP11B4M6QT
Mfr.Part #
34ASP11B4M6QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
RoHS Compliant
Actuator :
TOGGLE
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Terminal Length :
0.125 inch
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Center Contact Plating :
Silver
PCB Hole Count :
5
Contact Current(AC)-Max :
2A
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Resistance :
0.01mOhm
End Contact Plating :
Silver
Illumination Type, Color :
Mount :
Brackets, Through Hole
Surface Mount :
No
Body Length or Diameter :
12.7mm
Body Height :
12.7mm
Contact Form :
SPDT
Throw Configuration :
SPDT
Termination :
PC Pin
Housing Material :
Stainless Steel
Reach Compliance Code :
Compliant
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage Rating - AC :
125V
Switches
Contact Function :
On-On
Radiation Hardening :
No
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Actuator Length :
10.41mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Illumination Type :
Non-Illuminated
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Max Operating Temperature :
85 °C
Bushing Thread :
Unthreaded
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Min Operating Temperature :
-30 °C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Voltage Rating (DC) :
28 V
Standard Round
Contact Plating :
Toggle Switches
Illumination Color :
Brand :
Grayhill
Lamp Type :
Voltage Rating (AC) :
125 V
Termination Type :
Solder
Voltage - Rated DC :
28V
Product Type :
Toggle Switches
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Features :
Contact Current(DC)-Max :
5A
Mounting Style :
Through Hole
Panel Cutout Dimensions :
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Current Rating :
5A
Length - Termination :
0.125 inch
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Series :
34A
Sealing :
Epoxy
Grayhill
Body Breadth :
6.858 mm
Power Rating :
400 mVA
34ASP
Actuator Finish :
Chrome
Published :
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage - Rated AC :
125V
Bushing Length :
0.28 inch
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Bushing Type :
Unthreaded
Datasheets
34ASP11B4M6QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"