34ASP11B3M7RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34ASP11B3M7RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Brand :
Grayhill
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Factory Lead Time :
18 Weeks
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Voltage Rating - DC :
20V
Voltage - Rated DC :
20V
Bushing Thread :
Housing Material :
Stainless Steel
Termination Style :
PC Pin
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Actuator Length :
12.19mm
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Actuator :
TOGGLE
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Sealing :
Epoxy
Terminal Length :
0.125 inch
Contact Plating :
Gold
Termination Type :
Solder
Contact Form :
SPDT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Product Status :
Active
Base Product Number :
34ASP
Voltage - Rated AC :
20V
Circuit :
SPDT
Bushing Length :
0.28 inch
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Power Rating :
400 mVA
ECCN Code :
EAR99
PCB Hole Count :
5
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
End Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS :
Details
Reach Compliance Code :
Compliant
Mount :
Brackets, Panel, Vertical
Actuator Type :
Standard Round
Body Length or Diameter :
12.7mm
Subcategory :
Switches
Features :
Length - Termination :
0.125 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Grayhill
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Package :
Bulk
Illumination Color :
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Illumination Type, Color :
Surface Mount :
No
Contact Resistance :
0.01mOhm
Actuator Finish :
Chrome
Lamp Type :
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle, Vertical
Voltage Rating - AC :
20V
Electrical Life :
40,000 Cycles
Series :
34A
Illumination Voltage (Nominal) :
Body Height :
20.32mm
Product Category :
Toggle Switches
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Bushing Type :
Termination :
PC Pin
Switch Function :
On-On
Body Breadth :
6.858 mm
Packaging :
Bulk
Illumination :
Non-Illuminated
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Contact Function :
On-On
Product Type :
Toggle Switches
Published :
Mounting Style :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
34ASP11B3M7RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"