34ASP11B3M7QT
Mfr.Part #
34ASP11B3M7QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Product Category :
Illumination Type :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
PCB Hole Count :
5
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
PC Pin
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
End Contact Plating :
Silver
Bushing Thread :
Actuator Length :
12.19mm
Voltage Rating - DC :
28V
Diallyl Phthalate
Published :
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Max Operating Temperature :
85 °C
Features :
Contact Plating :
Silver
Terminal Length :
0.125 inch
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Series :
34A
Voltage Rating - AC :
125V
Voltage Rating (DC) :
28 V
Length - Termination :
0.125 inch
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Center Contact Plating :
Voltage - Rated AC :
125V
Voltage Rating (AC) :
125 V
Through Hole
Mechanical Life :
RoHS Compliant
Contact Current(DC)-Max :
5A
Current Rating :
5A
Body Length or Diameter :
12.7mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Bushing Length :
0.28 inch
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle, Vertical
Mount :
PC Mount, Panel, Vertical
Body Height :
20.32mm
1000000000Ohm
Throw Configuration :
Product Category :
Toggle Switches
Min Operating Temperature :
-30 °C
Illumination :
Non-Illuminated
Radiation Hardening :
No
Body Breadth :
6.858 mm
Max Voltage Rating (DC) :
28V
RoHS :
Compliant
Contact Current(AC)-Max :
2A
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Voltage - Rated DC :
28V
Datasheets
34ASP11B3M7QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"