34ASP11B3M2QT
Mfr.Part #
34ASP11B3M2QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Product Category :
Actuator Color :
SPDT
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Body Length or Diameter :
16.51mm
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Product Length (mm) :
12.7(mm)
Thread Size :
PC Pin
Current Rating (Max) :
5(A)
End Contact Plating :
Silver
Product Type :
Toggle Switches
Switch Configuration :
ON None ON
Illumination Color :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Body Height :
10.541mm
Length - Termination :
0.25 inch
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Actuator Length :
12.19mm
AC Voltage Rating (Max) :
250
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Voltage Rating - DC :
28V
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Center Contact Plating :
Silver
Current Rating :
5A
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Illumination Type, Color :
Actuator Style :
Round Lever
Power Rating :
400 mVA
DC Voltage Rating (Max) :
28
Bushing Type :
Threaded
Bushing Thread :
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Terminal Length :
0.25 inch
RoHS :
Details
Voltage - Rated AC :
125V
Body Breadth :
12.7 mm
Contact Plating :
Mounting Type :
Panel Mount
Illumination Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-30 °C
Lamp Type :
Voltage Rating (DC) :
28 V
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Voltage - Rated DC :
28V
Actuator :
TOGGLE
Contact Current(AC)-Max :
2A
Dielectric Strength :
1000Vrms
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
34ASP
Seal Location :
Terminals
Switch Function :
On-On
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Number of Terminals :
3
Product Height (mm) :
TOGGLE SWITCH
Contact Current(DC)-Max :
5A
Max Operating Temperature :
85 °C
Mount :
Panel
Throw Configuration :
Product Category :
Toggle Switches
Seal Description :
Epoxy
Ingress Protection :
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Contact Resistance :
0.01mOhm
Contact Material :
Chrome
Product Depth (mm) :
6.86(mm)
Bushing Length :
0.28 inch
Body Orientation :
Straight
Termination Type :
Solder
Actuator Length (mm) :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Voltage Rating - AC :
125V
Pole Throw Configuration :
Series :
34A
Voltage Rating (AC) :
125 V
Datasheets
34ASP11B3M2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"