TM3E476K020CBA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TM3E476K020CBA
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 47UF 10% 20V 2917
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
20V
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
4.3mm
Capacitance :
47μF
Voltage - Rated DC :
20V
Leakage Current :
7.5µA
Height :
4mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Manufacturer Size Code :
E
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
4.3mm
Published :
Weight :
670.01263mg
Feature :
High Reliability
Type :
Molded
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
7.3mm
Dissipation Factor :
6 %
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Ripple Current :
520mA
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
TANTAMOUNT®, TM3
Packaging :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm