TM3E107K016CBA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TM3E107K016CBA
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Depth :
4.3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
7.3mm
Dissipation Factor :
8 %
Series :
TANTAMOUNT®, TM3
Height :
4mm
Width :
4.2926mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Ripple Current :
520mA
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
100μF
Mount :
Surface Mount
Leakage Current :
16μA
Packaging :
Bulk
Weight :
670.01263mg
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Voltage - Rated :
16V
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Type :
Molded
Factory Lead Time :
14 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
16V