RL07S202GBSL
Mfr.Part #
RL07S202GBSL
Description
RES 2K OHM 1/4W 2% AXIAL
Diameter :
2.29mm
Additional Feature :
FLAME PROOF
Package / Case :
Axial
Lead Length :
38.1mm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Packaging :
Bulk
Power Rating :
250mW
Resistance :
2kOhm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±2%
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Metal Film
Construction :
Tubular
Max Power Dissipation :
250mW
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Datasheets
RL07S202GBSL
Vishay / Dale RL07S202GBSL
Through Hole FIXED RESISTOR, 2kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,