RL07S201GBSL
Mfr.Part #
RL07S201GBSL
Description
RES 200 OHM 1/4W 2% AXIAL
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±2%
Resistance :
200Ohms
Width :
2.29mm
Max Power Dissipation :
250mW
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Contains Lead
Max Operating Temperature :
175°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Packaging :
Bulk
Diameter :
2.29mm
Number of Terminations :
2
Length :
6.096mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Composition :
Metal Film
Min Operating Temperature :
-65°C
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Radiation Hardening :
Datasheets
RL07S201GBSL
Vishay / Dale RL07S201GBSL
Through Hole 200Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,