RL07S183JBSL
Mfr.Part #
RL07S183JBSL
Description
RES 18K OHM 1/4W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Construction :
Tubular
Resistance :
18kOhm
Power Rating :
250mW
Lead Free :
Contains Lead
Radiation Hardening :
No
Published :
Composition :
Metal Film
Additional Feature :
FLAME PROOF
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Diameter :
2.29mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
JESD-609 Code :
e0
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Max Power Dissipation :
250mW
Terminal Shape :
Wire
Lead Length :
38.1mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
RL07S183JBSL
Vishay / Dale RL07S183JBSL
Through Hole FIXED RESISTOR, 18kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,