RL07S183GRE6
Mfr.Part #
RL07S183GRE6
Description
RES 18K OHM 1/4W 2% AXIAL
Resistance :
18kOhm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Terminal Shape :
Wire
Max Power Dissipation :
250mW
MIL-PRF-22684
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Composition :
Metal Film
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Additional Feature :
FLAME PROOF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±2%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
1 (Unlimited)
Construction :
Tubular
Pbfree Code :
No
Diameter :
2.29mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RL07S183GRE6
Vishay / Dale RL07S183GRE6
Through Hole FIXED RESISTOR, 18kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,