RL07S183GR36
Mfr.Part #
RL07S183GR36
Description
RES 18K OHM 1/4W 2% AXIAL
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
JESD-609 Code :
e0
Construction :
Tubular
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Additional Feature :
FLAME PROOF
Packing Method :
TR, 11.5 INCH
Resistance :
18kOhm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±2%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-65°C~175°C
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
250mW
Pbfree Code :
No
Diameter :
2.29mm
Power Rating :
250mW
Datasheets
RL07S183GR36
Vishay / Dale RL07S183GR36
Through Hole FIXED RESISTOR, 18kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,