RL07S182GB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL07S182GB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.8K OHM 1/4W 2% AXIAL
Stock
65
In Stock :
65
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
640 μm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
250V
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Lead Length :
38.1mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Power Dissipation :
250mW
Terminal Shape :
Wire
Construction :
Tubular
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
No
Diameter :
2.29mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
2016
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±2%
Additional Feature :
FLAME PROOF
Power Rating :
250mW
Series :
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
1.8kOhm
Reach Compliance Code :
Unknown
Composition :
Metal Film
Package / Case :
Axial
Datasheets
RL07S182GB14
Vishay / Dale RL07S182GB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.8kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,