RL07S181JB14
Mfr.Part #
RL07S181JB14
Description
RES 180 OHM 1/4W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Additional Feature :
FLAME PROOF
Diameter :
2.29mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Construction :
Tubular
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Terminal Shape :
Wire
Power Rating :
250mW
Composition :
Metal Film
Lead Length :
38.1mm
Resistance :
180Ohm