RL07S180GBSL
Mfr.Part #
RL07S180GBSL
Description
RES 18 OHM 1/4W 2% AXIAL
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Tolerance :
±2%
Series :
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Feature :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
2.29mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
175°C
Length :
6.096mm
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
250mW
Package / Case :
Diameter :
2.29mm
Resistance :
18Ohms
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Datasheets
RL07S180GBSL
Vishay / Dale RL07S180GBSL
Through Hole 18Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,