RL07S163JBSL
Mfr.Part #
RL07S163JBSL
Description
RES 16K OHM 1/4W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Max Power Dissipation :
250mW
Max Operating Temperature :
175°C
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Tolerance :
±5%
Diameter :
2.29mm
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Feature :
Power Rating :
250mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
Supplier Device Package :
Width :
2.29mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
16kOhms
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Length :
6.096mm
Datasheets
RL07S163JBSL
Vishay / Dale RL07S163JBSL
Through Hole 16kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,