RL07S163GRE6
Mfr.Part #
RL07S163GRE6
Description
RES 16K OHM 1/4W 2% AXIAL
Diameter :
2.29mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Free :
Contains Lead
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Length :
6.096mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Package / Case :
Axial
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
1 (Unlimited)
Width :
2.29mm
Resistance :
16kOhms
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±2%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Power Rating :
250mW
Datasheets
RL07S163GRE6
Vishay / Dale RL07S163GRE6
Through Hole 16kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,