RL07S162JBSL
Mfr.Part #
RL07S162JBSL
Description
RES 1.6K OHM 1/4W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
175°C
Max Power Dissipation :
250mW
Packaging :
Bulk
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Factory Lead Time :
12 Weeks
Width :
2.29mm
Resistance :
1.6kOhms
Published :
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Tolerance :
±5%
Length :
6.096mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Diameter :
2.29mm
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Package / Case :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Power Rating :
250mW
Datasheets
RL07S162JBSL
Vishay / Dale RL07S162JBSL
Through Hole 1.6kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,