RL07S162JB14
Mfr.Part #
RL07S162JB14
Description
RES 1.6K OHM 1/4W 5% AXIAL
Tolerance :
±5%
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Diameter :
2.29mm
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Resistance :
1.6kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
250mW