RL07S162GBSL
Mfr.Part #
RL07S162GBSL
Description
RES 1.6K OHM 1/4W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±2%
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Width :
2.29mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Series :
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Max Operating Temperature :
175°C
Length :
6.096mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Composition :
Metal Film
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistance :
1.6kOhms
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Diameter :
2.29mm
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Datasheets
RL07S162GBSL
Vishay / Dale RL07S162GBSL
Through Hole 1.6kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,