RL07S162GB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL07S162GB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.6K OHM 1/4W 2% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Technology :
Thick Film
Other Names :
RL07S162GB14-MIL
Failure Rate :
Supplier Device Package :
Axial
Height - Seated (Max) :
Brand :
Welwyn Components / TT Electronics
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Subcategory :
Resistors
RoHS :
Details
Mounting Style :
PCB Mount
Package / Case :
TT Electronics
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.090 Dia x 0.240 L (2.29mm x 6.10mm)
Number of Terminations :
2
Series :
GWCR
Product Type :
Thick Film Resistors
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Packaging :
Reel
Resistance :
1.6 kOhms
Composition :
Metal Film
Features :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Datasheets
RL07S162GB14
Vishay / Dale RL07S162GB14
1.6 kOhms, 0.25W, 1/4W, Metal Film,