RL07S161GRE6
Mfr.Part #
RL07S161GRE6
Description
RES 160 OHM 1/4W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
MIL-PRF-22684
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power Rating :
250mW
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~175°C
JESD-609 Code :
e0
Additional Feature :
FLAME PROOF
Max Power Dissipation :
250mW
Package / Case :
Axial
Pbfree Code :
No
Resistance :
160Ohm
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Tolerance :
±2%
Mount :
Through Hole
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Number of Terminations :
2
Construction :
Tubular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Diameter :
2.29mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Datasheets
RL07S161GRE6
Vishay / Dale RL07S161GRE6
Through Hole FIXED RESISTOR, 160Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,