RL07S161GBSL
Mfr.Part #
RL07S161GBSL
Description
RES 160 OHM 1/4W 2% AXIAL
Resistance :
160Ohm
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Construction :
Tubular
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Additional Feature :
FLAME PROOF
Tolerance :
±2%
Contact Plating :
Lead, Tin
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Published :
Diameter :
2.29mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Contains Lead
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
250mW
MIL-PRF-22684
Datasheets
RL07S161GBSL
Vishay / Dale RL07S161GBSL
Through Hole FIXED RESISTOR, 160Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,