RL07S160GBSL
Mfr.Part #
RL07S160GBSL
Description
RES 16 OHM 1/4W 2% AXIAL
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Resistance :
16Ohms
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Tolerance :
±2%
2
Max Operating Temperature :
175°C
Length :
6.096mm
Series :
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Width :
2.29mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Diameter :
2.29mm
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
250mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
RL07S160GBSL
Vishay / Dale RL07S160GBSL
Through Hole 16Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,