RL07S154JB14
Mfr.Part #
RL07S154JB14
Description
RES 150K OHM 1/4W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Mounting Angle :
Straight
ITT Cannon
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Resistance :
150 kOhms
Product :
Receptacles
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Plating :
Olive Drab Cadmium over Chromate
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Mounting Style :
Wire
Contact Gender :
Pin (Male)
Supplier Device Package :
Axial
Termination Style :
Solder Cup
Package / Case :
Subcategory :
Circular Connectors
Mating Style :
Threaded
Failure Rate :
Contact Plating :
Silver
Composition :
Metal Film
Shell Size :
20
Features :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Brand :
ITT Cannon
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Shell Style :
Wall Mount
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.090 Dia x 0.240 L (2.29mm x 6.10mm)
Packaging :
Bulk
RoHS :
N
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Positions :
6 Position
Height - Seated (Max) :
Other Names :
RL07S154JB14-MIL
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Tolerance :
±5%
Voltage Rating :
50 V
Datasheets
RL07S154JB14
Vishay / Dale RL07S154JB14
150 kOhms, 0.25W, 1/4W, Metal Film,