RL07S154GBSL
Mfr.Part #
RL07S154GBSL
Description
RES 150K OHM 1/4W 2% AXIAL
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Tolerance :
±2%
Construction :
Tubular
Resistance :
150kOhm
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
250mW
Power Rating :
250mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Contact Plating :
Lead, Tin
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Terminal Shape :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
FLAME PROOF
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Lead Length :
38.1mm
Diameter :
2.29mm