RL07S153GRE6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL07S153GRE6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 15K OHM 1/4W 2% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Max Power Dissipation :
250mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Power Rating :
250mW
Package / Case :
Axial
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Plating :
Lead, Tin
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
Composition :
Metal Film
Diameter :
2.29mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Tolerance :
±2%
Additional Feature :
FLAME PROOF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Lead Free :
Contains Lead
Resistance :
15kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Mount :
Through Hole
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Tubular
Series :
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RL07S153GRE6
Vishay / Dale RL07S153GRE6
Through Hole FIXED RESISTOR, 15kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,