RL07S152JBSL
Mfr.Part #
RL07S152JBSL
Description
RES 1.5K OHM 1/4W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Width :
2.29mm
Packaging :
Bulk
Resistance :
1.5kOhms
Length :
6.096mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Metal Film
Max Operating Temperature :
175°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Diameter :
2.29mm
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
250mW
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
12 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Terminations :
2
Datasheets
RL07S152JBSL
Vishay / Dale RL07S152JBSL
Through Hole 1.5kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,