RL07S152GB14
Mfr.Part #
RL07S152GB14
Description
RES 1.5K OHM 1/4W 2% AXIAL
Through Hole
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Power Dissipation :
250mW
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Rated :
250V
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
1.5kOhm
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Construction :
Tubular
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Bulk
Lead Length :
38.1mm
Axial
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±2%
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Composition :
Metal Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Diameter :
640 μm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Diameter :
2.29mm
Power Rating :
250mW
Additional Feature :
FLAME PROOF
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RL07S152GB14
Vishay / Dale RL07S152GB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.5kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,