RL07S151JRE6
Mfr.Part #
RL07S151JRE6
Description
RES 150 OHM 1/4W 5% AXIAL
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Diameter :
2.29mm
Max Power Dissipation :
250mW
Power Rating :
250mW
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±5%
Lead, Tin
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Axial
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e0
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Construction :
Tubular
Resistance :
150Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Additional Feature :
FLAME PROOF
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
RL07S151JRE6
Vishay / Dale RL07S151JRE6
Through Hole FIXED RESISTOR, 150Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,