RL07S151JR36
Mfr.Part #
RL07S151JR36
Description
RES 150 OHM 1/4W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
2.29mm
Max Operating Temperature :
175°C
Composition :
Metal Film
Published :
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Length :
6.096mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Diameter :
2.29mm
Supplier Device Package :
Tolerance :
±5%
Power Rating :
250mW
Radiation Hardening :
No
Resistance :
150Ohms
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Max Power Dissipation :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
RL07S151JR36
Vishay / Dale RL07S151JR36
Through Hole 150Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,