RL07S151GRE6
Mfr.Part #
RL07S151GRE6
Description
RES 150 OHM 1/4W 2% AXIAL
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Diameter :
2.29mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
150Ohm
Max Power Dissipation :
250mW
Non-RoHS Compliant
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Pbfree Code :
Power Rating :
250mW
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Terminations :
2
Published :
Datasheets
RL07S151GRE6
Vishay / Dale RL07S151GRE6
Through Hole FIXED RESISTOR, 150Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,