RL07S151GR36
Mfr.Part #
RL07S151GR36
Description
RES 150 OHM 1/4W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Diameter :
2.29mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Additional Feature :
FLAME PROOF
Mount :
Through Hole
Packing Method :
TR, 11.5 INCH
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e0
Power Rating :
250mW
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
MIL-PRF-22684
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Tubular
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
150Ohm
Datasheets
RL07S151GR36
Vishay / Dale RL07S151GR36
Through Hole FIXED RESISTOR, 150Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,