RL07S132GBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL07S132GBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.3K OHM 1/4W 2% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Free :
Contains Lead
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
JESD-609 Code :
e0
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Tolerance :
±2%
Package / Case :
Axial
Composition :
Metal Film
Radiation Hardening :
No
Resistance :
1.3kOhm
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Published :
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Lead Length :
38.1mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
250mW
Additional Feature :
FLAME PROOF
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Diameter :
2.29mm
Max Power Dissipation :
250mW
Construction :
Tubular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
RL07S132GBSL
Vishay / Dale RL07S132GBSL
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.3kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,