RL07S124GB14
Mfr.Part #
RL07S124GB14
Description
RES 120K OHM 1/4W 2% AXIAL
Diameter :
2.29mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Construction :
Tubular
JESD-609 Code :
e0
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Contains Lead
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated :
250V
Resistance :
120kOhm
Lead, Tin
Lead Length :
38.1mm
Published :
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
250mW
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Lead Diameter :
640 μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Tolerance :
±2%
Power Rating :
250mW
Datasheets
RL07S124GB14
Vishay / Dale RL07S124GB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 120kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,