RL07S122GR36
Mfr.Part #
RL07S122GR36
Description
RES 1.2K OHM 1/4W 2% AXIAL
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
250mW
Pbfree Code :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
FLAME PROOF
Tolerance :
±2%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
TR, 11.5 INCH
Resistance :
1.2kOhm
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Tubular
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Diameter :
2.29mm
Radiation Hardening :
Datasheets
RL07S122GR36
Vishay / Dale RL07S122GR36
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.2kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,