RL07S121JRSL
Mfr.Part #
RL07S121JRSL
Description
RES 120 OHM 1/4W 5% AXIAL
Through Hole
Construction :
Tubular
JESD-609 Code :
e0
Max Power Dissipation :
250mW
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
FLAME PROOF
Terminal Shape :
Wire
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistance :
120Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Diameter :
2.29mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Series :
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Tolerance :
±5%
Datasheets
RL07S121JRSL
Vishay / Dale RL07S121JRSL
Through Hole FIXED RESISTOR, 120Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,