RL07S121GRSL
Mfr.Part #
RL07S121GRSL
Description
RES 120 OHM 1/4W 2% AXIAL
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Power Rating :
250mW
Axial
Additional Feature :
FLAME PROOF
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
120Ohm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Tubular
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Tolerance :
±2%
Radiation Hardening :
No
Published :
JESD-609 Code :
e0
Diameter :
2.29mm
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Datasheets
RL07S121GRSL
Vishay / Dale RL07S121GRSL
Through Hole FIXED RESISTOR, 120Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,