RL07S121GRE6
Mfr.Part #
RL07S121GRE6
Description
RES 120 OHM 1/4W 2% AXIAL
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
2.29mm
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Construction :
Tubular
12 Weeks
Radiation Hardening :
No
Additional Feature :
FLAME PROOF
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL-PRF-22684
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e0
Resistance :
120Ohm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Datasheets
RL07S121GRE6
Vishay / Dale RL07S121GRE6
Through Hole FIXED RESISTOR, 120Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,