RL07S114JRSL
Mfr.Part #
RL07S114JRSL
Description
RES 110K OHM 1/4W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Max Power Dissipation :
250mW
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
JESD-609 Code :
e0
Package / Case :
Axial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
2.29mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power Rating :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Construction :
Tubular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Additional Feature :
FLAME PROOF
Radiation Hardening :
No
Resistance :
110kOhm
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
RL07S114JRSL
Vishay / Dale RL07S114JRSL
Through Hole FIXED RESISTOR, 110kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,