RL07S114JB14
Mfr.Part #
RL07S114JB14
Description
RES 110K OHM 1/4W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Additional Feature :
FLAME PROOF
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Diameter :
2.29mm
Terminal Shape :
Wire
Max Power Dissipation :
250mW
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Length :
38.1mm
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Published :
MIL-PRF-22684
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
JESD-609 Code :
e0
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Construction :
Tubular
Tolerance :
±5%
Power Rating :
250mW
Resistance :
110kOhm
Datasheets
RL07S114JB14
Vishay / Dale RL07S114JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 110kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,