RL07S113JRSL
Mfr.Part #
RL07S113JRSL
Description
RES 11K OHM 1/4W 5% AXIAL
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Lead, Tin
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Power Rating :
250mW
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Published :
Package / Case :
Axial
JESD-609 Code :
e0
Construction :
Tubular
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
Wire
Additional Feature :
FLAME PROOF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contains Lead
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Reach Compliance Code :
Unknown
Resistance :
11kOhm
Max Power Dissipation :
250mW
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
2.29mm
Datasheets
RL07S113JRSL
Vishay / Dale RL07S113JRSL
Through Hole FIXED RESISTOR, 11kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,